Błyskawicznie zdobywają popularność. Rozpoczyna się nowa moda, moda na makaroniki.
Makaroniki to małe, bezowe ciasteczka z mąki migdałowej, przełożone delikatnym kremem. Zachwycają oryginalnym kolorem i wyszukanym smakiem. Rodowód pastelowych smakołyków wywodzi się z Włoch i Francji. Pierwsze wzmianki o ciastkach z podobną strukturą można znaleźć już w literaturze XIII wieku.
Na początku były migdały. Starte na mąkę służyły do różnych wypieków. Legenda głosi, że w średniowiecznej Wenecji ktoś zmienił recepturę popularnych oblatów (oublie) dodając do nich właśnie migdały zamiast pszenicy. Powstałe kruche ciastko nazwano le macaron ponieważ miało kształt okręgu (zresztą do tej pory le macaron w języku francuskim oznacza tradycyjną okrągłą przypinkę patriotyczną).
Kiedyś włoskie makaroniki były deserem dla biedniejszych warstw społecznych, dziś te francuskie, wypełnione kremem, są raczej kojarzone z luksusowym przysmakiem. Świetnie sprawdzą się jako drobny deser na eleganckiej imprezie, dobrze komponują się też z szampanem czy subtelnym, białym winem. Makaronikom służy również towarzystwo herbaty i kawy – kiedyś można było je spotkać głównie w luksusowych herbaciarniach.
Idealny makaronik powinien spełniać trzy zasady tekstury, odpowiadające fazom smakowania: chrupki, miękki i rozpływający się. Co ciekawe, makaronik jest oficjalnie zaliczany do kategorii cukierków (bonbon) ponieważ – w przeciwieństwie do ciast i ciastek – nie zawiera mąki.
Cukiernicy prześcigają się w ciekawych kompozycjach smakowych (matcha, piernikowe, foie gras, Jack Daniels, kasztanowe, słony karmel, szarlotka), chociaż większość makaroników opiera się o te owocowe bądź czekoladowe. W ich środku znajdziemy krem, czekoladę bądź bardzo tradycyjnie – wilgotną konfiturę. Zazwyczaj makaroniki kuszą nas najpierw swoim kolorowym, wręcz tęczowym wyglądem, który zawdzięczają naturalnym albo sztucznym barwnikom.
#mrożoneciastadokawiarni #mrożonemakaroniki #mrożoneciastagotowe #mrozonedeserytrójmiasto #ldwypieki