Wypieki głęboko mrożone ratunkiem dla braków kadrowych w gastronomii

Rynek mrożonych produktów cukierniczych rozwija się w Polsce w galopującym tempie. Wyroby te trafiają nie tylko do restauracji, kawiarni czy punktów sprzedaży na stacjach paliw, ale również do cukierni, które na co dzień zajmują się produkcją własnych ciast, ciastek, tortów, deserów, lodów.

Odbiorcy ci doceniają mrożone ciasta m.in. za to, że pozwalają one praktycznie do zera wyeliminować straty, jakie towarzyszą sprzedaży produktów świeżych. W dobie covidu, gdzie branża gastronomiczna straciła rzesze pracowników, produkty mrożone cieszą się jeszcze większą popularnością.

Niektóre wyroby prosto z mroźni, w której panuje temperatura -18ºC muszą na kilka (niekiedy nawet na kilkanaście) godzin trafić do lodówki, gdzie temperatura oscyluje w granicach 4-6ºC. Inne można z kolei ogrzewać w tzw. warunkach pokojowych, a więc w 20-22ºC, bez szkody dla jakości produktu.

We wszystkich przypadkach trzeba jednak bezwzględnie pamiętać o tym, że raz rozmrożonego ciasta, ciastka, tortu czy deseru cukierniczego nie można ponownie zamrażać.

Głęboko zamrożone produkty cukiernicze przechowywane w odpowiednich warunkach (-18ºC) przez długi okres zachowują swoje właściwości. W zależności od rodzaju ciast, okres ich przydatności do spożycia wynosi od 4 do nawet 12 miesięcy od daty produkcji.